Litwa to kraj o bogatej kulturze ludowej. Istnieje podział etnograficzny tego kraju, są to: Dżukija, Auksztota, Żmudź i Suwalszczyzna. Jeżeli chce się zobaczyć te wszystkie regiony w pigułce najlepszym rozwiązaniem jest wycieczka na Litwę do skansenu w Rumszyszkach. Rumszyszki znajdują się nad Morzem Kowieńskim. Powierzchnia skansenu to aż 174 hektary. Na tak dużej powierzchni znajdują się eksponaty z całego kraju obrazujące piękno Litwy.

Aby zapoznać się z kulturą Litwy obowiązkowym punktem jest wycieczka do Wilna na tak zwane Kaziuki. Jarmark Kaziukowy odbywa się co roku w dniu imienin Świętego Kazimierz 4 marca. Te trzydniowe święto to obraz rzemiosła i kultury całej Litwy. Zjeżdżają się ludzie z całego kraju: Kowna, Kłajpedy, Szawli czy Druskiennik aby pokazać swoje rękodzieło. W zakamarkach uliczek Wileńskiego Starego Miasta można natrafić na różne pokazy artystyczne, tysiące straganów, na których kupcy oferują dosłownie wszystko co związane z Litwą. Liczne stoiska z regionalną kuchnią, która serwuje cepeliny, bliny, kibiny czy nalewkę żmudzką, zapokoją każde podniebienie,

 

Wycieczka do Wilna na Kaziuki to obowiązek każdego kto chce poznać Litwę a nie ma zbyt wiele czasu. W jednym miejscu w ciągu kilku dni można pobcować z kulturą tego kraju.

Dzień 1

Wyjazd grupy zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd do Wilna, spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Wileńskiej starówki, początek przy Ostrej Bramie, spacer starówką w dół do placu Katedralnego: Świątynia Unicka, cela Konrada, Cerkiew Św. Ducha, plac Ratuszowy, urocze boczne uliczki starówki, polski kościół Św. Ducha, kościół Św. Trójcy z obrazem Kazimierowskiego ,,Jezus Miłosierny”, Uniwersytet Wileński z dziedzińcami i kościołem Św. Janów. Czas wolny. Dalsze zwiedzanie: plac Katedralny, zaułek bernardyński z Muzeum Mickiewicza; Góra Trzech Krzyży, z której zobaczymy piękną panoramę wileńskiej starówki; dzielnica Republiki Zarzeczańskiej (Uzupio) – miejsce spotkań wileńskiej bohemy. Obiadokolacja w regionalnej restauracji na starówce (serwowane będą specjały kuchni litewskiej - cepeliny, chłodnik litewski, domowy kwas chlebowy, a na koniec coś słodkiego). Przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd na starówkę. Całodzienny udział w Jarmarku Kaziukowym. Obiad we własnym zakresie, będzie można skosztować różnych litewskich specjałów na ulicznych stoiskach lub w restauracjach. Powrót do hotelu (możliwość korzystania z basenu i sauny do godziny 22:00), nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem, dalsze zwiedzanie Wilna: przejazd na Rossę i zwiedzanie cmentarza na którym spoczywa serce Piłsudskiego następnie przejazd do najpiękniejszego w Wilnie kościoła Piotra i Pawła. Przejazd do Trok, zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego wśród jezior. Spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej, zapoznanie się z kulturą Karaimów licznie zamieszkujących te tereny. Największą atrakcją jest położony na wyspie zamek Wielkich Książąt Litewskich. Po zwiedzaniu degustacja kuchni karaimskiej (kibiny - duże pierogi z kruchego ciasta z nadzieniem z siekanego mięsa podane z tradycyjnym karaimskim rosołem). Czas wolny. Po południu wyjazd w drogę powrotną.

 

Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Dopłata do pokoju jednoosobowego 200 zł.

Cena zawiera:

  • transport komfortowym autokarem (WC, DVD, klimatyzacja) lub busem (DVD, klimatyzacja)
  • 2 noclegi w Wilnie w hotelu *** w pokojach 2-osobowych z łazienkami
  • 2 śniadania(bufet), 
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości
  • Gwarancja stałej ceny

 

Cena nie zawiera:

  • pakiet realizacji programu: bilety wstępu; lokalni przewodnicy; zestaw Tour Guide; 1 obiadokolacja (serwowane w restauracji hotelowej lub na mieście - zupa, drugie danie, deser, kawa/herbata), degustacja kuchni karaimskiej (2 kibiny z rosołem) - 30 EUR (obligatoryjnie płatne pilotowi)

Uwagi

Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1–osobowego, będą dokwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2–osobowym. W przypadku braku drugiej osoby na dokwaterowanie Klient będzie musiał zapłacić połowę stawki dopłaty do pokoju 1 – osobowego